Pamiętają o powstańcach      

                           Stało się już tradycją, że członkowie młodzieżowego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego działającego przy Szkole Podstawowej w Pakości 1 listopada spotykają się na pakoskim cmentarzu. W ten sposób chcą oddać cześć tym, którzy wzięli udział w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919.

                           Mieszkańcy naszego miasta pamiętają o mogile powstańców znajdującej się w centralnym punkcie naszej nekropolii. Świadczą o tym licznie składane tam kwiaty i znicze.  Jednak tylko niektórzy z nas zdają sobie sprawę, że  po całym cmentarzu rozsiane są mogiły tych powstańców, którzy zmarli wiele lat po zrywie niepodległościowym.


Wszystkich Świętych - 2012


Wszystkich Świętych - 2011


                          Większością tych mogił opiekują się rodziny oraz miejscowy zakład pogrzebowy. Są jednak i takie, o których nawet w czasie tego listopadowego święta nikt nie pamięta. Tym bardziej godna wydaje się być inicjatywa TPPW oraz zaangażowanie zrzeszonej w nim młodzieży. Uczniowie na podstawie aktualizowanej co roku ewidencji odwiedzają groby powstańcze i palą znicze. Porządkują też te mogiły, o których nikt już nie pamięta.


Wszystkich Świętych - 2006


                         Prowadzona od wielu już lat akcja szkolnego koła TPPW spotyka się niezmiennie z pozytywnym przyjęciem ze strony pakoskiego społeczeństwa. Wspólne wędrówki po cmentarzu są dla uczniów szkoły podstawowej okazją do poznania losów ważnych osób związanych z historią naszej miejscowości.


Wszystkich Świętych - 2007


                             Szkolne koło TPPW po raz pierwszy w tym roku wystawiło warty honorowe przed pomnikiem poległych w powstaniu mieszkańców Pakości.


Wszystkich Świętych - 2007


Wszystkich Świętych - 2008


Wszystkich Świętych - 2008


Wszystkich Świętych - 2008


Wszystkich Świętych - 2009

                       Odwiedzający cmentarz podczas Święta Zmarłych mogli zobaczyć umieszczone na kilkunastu mogiłach powstańczych tabliczki z napisem "POWSTANIEC WIELKOPOLSKI". Członkowie rodzin kombatantów, których mogiły nie zostały jeszcze oznakowane proszeni są o kontakt z zakładem pogrzebowym Konkordia.


 

 

Wszystkich Świętych - 2010

powrót do strony głównej